Strona główna · FAQ

FAQ11.10.2009. 17:25

Czy drenaż oskrzeli i inhalacje są niezbędne u wszystkich chorych na mukowiscydozę?

Tak, chociaż częstość można różnicować. Stosuje się częściej w okresach zaostrzeń choroby. Częstotliwość drenażu można zmniejszyć latem i wtedy, gdy jest równowarzony ćwiczeniami gimnastycznymi lub sportami, które odgrywają rolę mobilizatora wydzieliny w oskrzelach. Podobnie jak z inhalacjami, które okresowo można zastąpić doustnymi lekami mukolitycznymi.

FAQ11.10.2009. 17:23

Nikt w naszej rodzinie nie chorował na mukowiscydozę. Dlaczego nasze dziecko cierpi na tę chorobę?

Rodzice dziecka chorego na mukowiscydozę są zdrowymi nosicielami genu choroby. Mukowiscydoza zostaje odziedziczona w momencie poczęcia przez połączenie się dwu chromosomów nosicieli uszkodzonego genu: jeden pochodzi od ojca, drugi od matki.

FAQ03.12.2005. 00:07

Czy mukowiscydoza jest chorobą zaraźliwą?

Nie, nie jest. Dziecko kaszle, odpluwa, ale nie stwarza zagrożenia dla swego otoczenia. Takie pytanie może pojawić się w szkole. Nauczyciel powinien znać odpowiedź, że nie jest to choroba zakaźna.

FAQ03.12.2005. 00:03

W jakim celu wykonuje się inhalację, drenaż oskrzeli i gimnastykę oddechową?

Oskrzela chorego na mukowiscydozę zatykane są w różnym stopniu gęstym i lepkim śluzem. Śluz jest produkowany bez przerwy i należy go systematycznie usuwać, aby ułatwić czynność oddechową płuc i uniknąć infekcji, która pojawia się łatwo w wypadku zalegania wydzieliny. Inhalacje ze środków rozluźniających śluz i podawanie doustnie podobnie działających leków ułatwiających usuwanie wydzieliny oskrzelowej. Po inhalacji konieczne jest wykonanie drenażu oskrzeli i gimnastyki oddechowej. Istnieją różne metody drenażu oskrzeli w zależności od wieku dziecka. Może on być wykonany przez kineziterapeutę, rodziców dziecka lub przez samego chorego.

FAQ13.11.2005. 23:24

Dlaczego palce mojego dziecka są szersze i grubsze?

Palce "pałeczkowate" występują często w mukowiscydozie, ich występowanie tłumaczy się trudnościami przenikania tlenu w płucach. Nie pociąga to za sobą zaburzeń sprawnościowych.