List18

Na Państwa stronę trafiłem przypadkiem, szukając rozwiązania problemu jaki mam z 3 miesięczną córką. Po ukończeniu 1-go miesiąca znacznie spowolniła praca jelit. Od dwóch miesięcy córka stymulowana termometrem oddaje stolec co 6 dni, informuje nas o takiej potrzebie płacząc (sama nie potrafi oddać). Problemem jest dla nas konsystencja owego stolca. Ma on kolor ciemnożółtawy, konsystencji śmietany, i co najdziwniejsze rozciąga się niczym guma.
Lekarze twierdzą, że objawy ustąpią i że są to chwilowe zaburzenia. Mnie jednak zaniepokoiły informacje jakie znalazłem na Państwa serwisie. Lekarze nie stwierdzili zaśluzowanych oskrzeli.

Odp.

Opisane objawy u waszej córki raczej nie wynikają z mukowiscydozy – dla tej choroby bardziej typowa jest biegunka, stolce częste, luźne, papkowate, z widoczną zawartością tłuszczu („jak polane olejem”) z towarzyszącym znacznym wzmożeniem łaknienia. Niemniej jednak pewne wykluczenie mukowiscydozy jest możliwe jedynie po wykonaniu testu potowego.

Za bardziej prawdopodobne przyczyczyny zaparć u córki można przyjmować (hipotetycznie) następstwa ewentualnej zmiany diety, np. mleko krowie chorobę Hirschsprunga stany zapalne jelita grubego nieprawidłowości anatomiczne i czynnościowe okolicy odbytnicy niedoczynność tarczycy Oczywiście, nie mogę nic bliższego powiedzieć ze względu na zbyt małą ilość informacji. Na pewno dziecko wymaga wzmożonej czujności lekarza prowadzącego.

Dr n. med. Andrzej Pogorzelski
Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy
Oddział Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju