List19

Czytam właśnie Waszą stroną i jestem przerażona. Kiedyś w TV słyszałam o tej chorobie, a dzisiaj postanowiłam poszukać jakiś informacji ze względu na nocny kaszel naszej 3,5 letniej córki. Kaszel trwa w nocy parę mniut, i słychać jakby w gardle przeszkadzał jej jakiś śluz. Myśleliśmy, że to alergia ponieważ objawy od maja ustąpiły i nasiliły się znowu teraz. Myślelismy też, że jest to spowodowane okresem grzania kaloryferów ale od 2 dni mamy zakręcone kaloryfery. Z podanych na stronie objawów córka na tylko nocny kaszel, czasem pokaszluje rano. Wagę ma w normie, ładnie je, nie choruję zbyt często. Nie wypluwa też podczas kaszlu wydzieliny choć czasem wydaje nie się że ma jej w przełyku dość dużo. Proszę napisać jak Państwo jako fachowcy to widzą. Czy mamy udać się gdzieś na badania aby wykluczyć chorobę. Czytałam też na stronie że choroba szybko wyktyta daj większe szanse na lepsze życie.

Odp.

Nocny kaszel u Pani córki z bardzo dużym prawdopodobienstwem nie jest związany z mukowiscydozą. Jednak osiągnięcie pewności w tej kwestii wymaga wykonania testu potowego.

Bardziej prawdopodobną przyczyną kaszlu u dziecka w wieku córki są częstsze i nie tak obciążające choroby, jak np. przerost migdałka gardłowego, przewlekłe zapalenie zatok, refluks żołądkowo-przełykowy, itd. Rozstrzygnięcie przyczyny należy do lekarza prowadzącego dziecko.

Dr n. med. Andrzej Pogorzelski
Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy
Oddział Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju