Strona główna · Aktualności · Badanie embrionów pod kątem chorób dziedzicznych

Życie po przeszczepie...

Badanie embrionów pod kątem chorób dziedzicznych

 

 

Brytyjscy naukowcy opracowali szybki test, za pomocą którego można będzie badać embriony pod kątem tysięcy chorób dziedzicznych - poinformowała BBC na swej stronie internetowej. Zespół naukowców z London Bridge Centre twierdzi, że jego test, obejmujący 15 tysięcy chorób dziedzicznych, umożliwia "przeskanowanie" materiału genetycznego w ciągu kilku tygodni.

Ma to umożliwić rodzicom z chorobami dziedzicznymi przetestowanie embrionów powstałych w wyniku zapłodnienia in vitro, zanim zostaną wszczepione do macicy. Dotychczasowe testy koncentrują się na jednej konkretnej chorobie lub wymagają znacznie więcej czasu.

Test ma kosztować 1500 funtów szterlingów i może być dostępny już w przyszłym roku. Jego istotą jest pobranie z kilkudniowego embriona pojedynczej komórki i zbadanie jej materiału genetycznego pod kątem chorób dziedzicznych takich jak mukowiscydoza. Badaniem obejmuje się też materiał genetyczny rodziców, dziadków i ewentualnie innych członków rodziny

Profesor Alan Handyside, który opracował test wraz ze swoim zespołem, wystąpi wkrótce do władz - Urzędu ds. Ludzkiego Zapładniania i Embriologii (HFEA) z wnioskiem o dopuszczenie tej metody diagnostycznej.

Rzeczniczka HFEA podkreśliła, że urząd będzie mógł określić warunki stosowania testu.

Źródło: www.onet.pl

Opublikowano: 24.10.2008. 23:47