Dlaczego trudno rozpoznać mukowiscydozę?

Objawy mukowiscydozy nie są charakterystyczne i dlatego zdarza się, że u dziecka może zostać mylnie rozpoznana inna choroba (np. celiakia, astma wczesnodziecięca, przewlekłe zapalenie oskrzeli). Objawy najczęściej dotyczą układu oddechowego i pokarmowego. Najwcześniejszym objawem może być niedrożność smółkowa, natomiast najczęstsze są zmiany w układzie oddechowym i one mają istotny wpływ na późniejsze życie dziecka. Najwcześniej mukowiscydoza jest rozpoznawana u dzieci, u których w rodzinnie stwierdzono tę chorobę. Ze względu na ryzyko urodzenia się chorego dziecka, każdy noworodek jest bardzo dokładnie diagnozowany.

Nasze dziecko ma polipy nosa. Dlaczego?

Błona śluzowa nosa i zatok produkuje gęsty śluz podobnie jak w oskrzelach. Śluz z zatok usuwany jest do przewodów nosowych z dużą trudnością, sprzyja to zakażeniu. Przewlekłe ropienie zatok jest przyczyną wyrastania polipów do przewodów nosowych. Polipy nosa łatwo usuwa się chirurgicznie, ale mogą niestety odrastać

Czy nasze dziecko powinno być leczone antybiotykami? Czy istnieje ryzyko przy częstym ich stosowaniu

Podawanie antybiotyków jest niezbędne. Zaleca się ich podawanie wcześnie w celu zapobiegania uszkodzeniom pozapalnym. Dawki antybiotyków są zwykle wysokie, aby zniszczyć możliwie dużo bakterii w wydzielinie oskrzelowej. Skuteczność leczenia antybiotykami nie ocenia się na podstawie zniknięcia bakterii, lecz powrotu do stanu zdrowia poprzedzającego zaostrzenie. Czasami po zastosowaniu antybiotyków występuje uczulenie.

Dlaczego nasze dziecko kaszle nocą?

Normalnie, gdy drogi oddechowe są dostatecznie oczyszczone, dziecko powinno spać spokojnie. Częsty, męczący kaszel nocny sygnalizuje zatrzymanie się gęstej wydzieliny w oskrzelach. Należy sprawdzić czy towarzyszy temu podwyższona ciepłota ciała, co może być objawem infekcji i poradzić się lekarza. W niektórych przypadkach kaszel nocny może być spowodowany wydzieliną z nosa, która drażni krtań.

Czy mukowiscydoza jest chorobą zaraźliwą?

Nie, nie jest. Dziecko kaszle, odpluwa, ale nie stwarza zagrożenia dla swego otoczenia. Takie pytanie może pojawić się w szkole. Nauczyciel powinien znać odpowiedź, że nie jest to choroba zakaźna.