Objawy mukowiscydozy nie są charakterystyczne i dlatego zdarza się, że u dziecka może zostać mylnie rozpoznana inna choroba (np. celiakia, astma wczesnodziecięca, przewlekłe zapalenie oskrzeli). Objawy najczęściej dotyczą układu oddechowego i pokarmowego. Najwcześniejszym objawem może być niedrożność smółkowa, natomiast najczęstsze są zmiany w układzie oddechowym i one mają istotny wpływ na późniejsze życie dziecka. Najwcześniej mukowiscydoza jest rozpoznawana u dzieci, u których w rodzinnie stwierdzono tę chorobę. Ze względu na ryzyko urodzenia się chorego dziecka, każdy noworodek jest bardzo dokładnie diagnozowany.
Jaka jest długość życia chorych na mukowiscydozę?
Trudno określić, jak długo może żyć osoba chora z mukowiscydozą, gdyż każdy jest inny. Stosowanie się do zaleceń lekarza, rehabilitacji i inhalacji znacznie przedłuża życie. Dawniej osoby chore na mukowiscydozę żyły najwyżej 10 lat. Dzisiaj dzięki postępowi medycyny chorzy żyją nawet kilkadziesiąt lat, jednak w pełniskutecznego lekarstwa nadal nie ma.
Nasze dziecko ma polipy nosa. Dlaczego?
Błona śluzowa nosa i zatok produkuje gęsty śluz podobnie jak w oskrzelach. Śluz z zatok usuwany jest do przewodów nosowych z dużą trudnością, sprzyja to zakażeniu. Przewlekłe ropienie zatok jest przyczyną wyrastania polipów do przewodów nosowych. Polipy nosa łatwo usuwa się chirurgicznie, ale mogą niestety odrastać
Czy nasze dziecko powinno być leczone antybiotykami? Czy istnieje ryzyko przy częstym ich stosowaniu
Podawanie antybiotyków jest niezbędne. Zaleca się ich podawanie wcześnie w celu zapobiegania uszkodzeniom pozapalnym. Dawki antybiotyków są zwykle wysokie, aby zniszczyć możliwie dużo bakterii w wydzielinie oskrzelowej. Skuteczność leczenia antybiotykami nie ocenia się na podstawie zniknięcia bakterii, lecz powrotu do stanu zdrowia poprzedzającego zaostrzenie. Czasami po zastosowaniu antybiotyków występuje uczulenie.
Plwocina ma zabarwienie zółtawe lub zielonkawe, zawiera niteczki krwi. Co winniśmy zrobić?
Takie zabarwienie świadczy o zakażeniu bakteryjnym w oskrzelach. Obecność nitek krwi w plwocinie jest dość częsta w okresach męczącego kaszlu w okresie zaostrzenia choroby, należy o tym zawiadomić lekarza.
Dlaczego nasze dziecko kaszle nocą?
Normalnie, gdy drogi oddechowe są dostatecznie oczyszczone, dziecko powinno spać spokojnie. Częsty, męczący kaszel nocny sygnalizuje zatrzymanie się gęstej wydzieliny w oskrzelach. Należy sprawdzić czy towarzyszy temu podwyższona ciepłota ciała, co może być objawem infekcji i poradzić się lekarza. W niektórych przypadkach kaszel nocny może być spowodowany wydzieliną z nosa, która drażni krtań.
Czy nasze dziecko jest mniej odporne, bardziej podatne na katary?
Wasze dziecko ma zawsze, w mniejszym lub większym stopniu, zainfekowane drogi oddechowe. Każde zakażenie wirusowe u niego jest związane z większym ryzykiem niż u innych dzieci.
Czy drenaż oskrzeli i inhalacje są niezbędne u wszystkich chorych na mukowiscydozę?
Tak, chociaż częstość można różnicować. Stosuje się częściej w okresach zaostrzeń choroby. Częstotliwość drenażu można zmniejszyć latem i wtedy, gdy jest równowarzony ćwiczeniami gimnastycznymi lub sportami, które odgrywają rolę mobilizatora wydzieliny w oskrzelach. Podobnie jak z inhalacjami, które okresowo można zastąpić doustnymi lekami mukolitycznymi.
Nikt w naszej rodzinie nie chorował na mukowiscydozę. Dlaczego nasze dziecko cierpi na tę chorobę?
Rodzice dziecka chorego na mukowiscydozę są zdrowymi nosicielami genu choroby. Mukowiscydoza zostaje odziedziczona w momencie poczęcia przez połączenie się dwu chromosomów nosicieli uszkodzonego genu: jeden pochodzi od ojca, drugi od matki.
Czy mukowiscydoza jest chorobą zaraźliwą?
Nie, nie jest. Dziecko kaszle, odpluwa, ale nie stwarza zagrożenia dla swego otoczenia. Takie pytanie może pojawić się w szkole. Nauczyciel powinien znać odpowiedź, że nie jest to choroba zakaźna.