RC Cornet

RC Cornet umożliwia choremu samoterapię o dużej skuteczności, może być użyty wszędzie i zawsze kiedy zachodzi taka potrzeba. RC Cornet umożliwia choremu samoterapię o dużej skuteczności, może być użyty wszędzie i zawsze kiedy zachodzi taka potrzeba.

RC Cornet

RC Cornet:

 • Ułatwia usuwanie wydzieliny oskrzelowej
 • Chroni przed nieproduktywnym kaszlem
 • Ułatwia oddychanie
 • Poprawia wentylację płuc
 • Zwiększa siły witalne organizmu
 • Zmniejsza duszność

FIZJOLOGICZNE PODSTAWY DZIAŁANIA APARATU

W warunkach prawidłowych wydzielina oskrzelowa jest usuwana w sposób ciągły dzięki istnieniu naturalnych mechanizmów fizjologicznych jakim jest funkcja oczyszczająca nabłonka rzęskowego i odruch kaszlowy. Zniszczenie lub uszkodzenie nabłonka oskrzelowego doprowadzi do gromadzenia się śluzu w oskrzelach, czopowania oskrzeli i tym samym wyłączenie pewnych obszarów płuc z oddychania.

Zalegający śluz jest dobrym podłożem do rozwoju bakterii, co w efekcie prowadzi do ropnego zapalenia oskrzeli i płuc. Chorzy z zalegającą wydzieliną w oskrzelach zazwyczaj oddychają płytko, aby uniknąć męczącego ich kaszlu. Powoduje to niedostateczną wentylację płuc i tak już upośledzonej poprzez rozwój choroby zasadniczej.

Podstawą leczenia chorób oskrzeli i płuc jest wspomaganie lub zastępowanie uszkodzonego mechanizmu ewakuacji wydzieliny oskrzelowej. W przypadkach zaawansowanych procesem chorobowym, a zwłaszcza przy zastosowaniu nowoczesnych i silnie działających preparatów mukolitycznych nieodzowną metodą staje się szeroko pojęta rehabilitacja układu oddechowego.

Powszechnie przyjętą metodą ewakuacji wydzieliny oskrzelowej jest tzw. drenaż oskrzeli. Polega on na układaniu chorego w odpowiedniej pozycji, oklepywaniu klatki piersiowej, wykrztuszaniu na szczycie, wspomaganego uciskiem na klatkę piersiową wydechu. Całkowity czas prawidłowego (tradycyjnego) drenażu 12 segmentów płuc zajmuje ok. 40 min i wymaga współpracy fizjoterapeuty lub członków rodziny. Przy zalecanej ilości 2 lub 3 zabiegów dziennie, absorbuje to 80 do 120 min. dziennie tak pacjenta jak i terapeuty. W rzeczywistości czas ten redukowany jest do ok. 15 min., co nie gwarantuje oczekiwanych efektów.

Metoda ta jest więc:
– czasochłonna
– wymaga asysty drugiej osoby
– stanowi zagrożenie infekcją dla terapeuty.

Stosowanie bardzo efektywnych leków mukolitycznych bez następnego zastosowania kinezy terapii oddechowej połączonej z dokładnym oczyszczeniem oskrzeli jest błędem sztuki, powodującym niejednokrotnie znaczne pogorszenie stanu klinicznego pacjenta.

RC Cornet umożliwia choremu samoterapię o dużej skuteczności, może być użyty wszędzie i zawsze kiedy zachodzi taka potrzeba.

RC Cornet jest małym aparatem, którego użycie spełnia wszystkie wymogi zabiegów mających na celu usuwanie wydzieliny z oskrzeli:

 • Wydłużony wydech z podwyższonym ciśnieniem w oskrzelach powoduje usunięcie wydzieliny z drobnych i wiotkich oskrzeli i przemieszczenie ich do oskrzeli dużych.
 • Podwyższone ciśnienie w oskrzelach, zawsze właściwie dobrane, zapobiega przedwczesnemu wydechowemu zamykaniu się oskrzeli.
 • Wibracje ciśnienia powodują drgania ścian oskrzeli, które ułatwia odrywanie się i ewakuację śluzu.
 • omoc fizjoterapeuty lub członków rodziny ogranicza się do przypomnienia lub nadzoru wykonywanych zabiegów (dzieci).

Aparat RC Cornet służy do wytwarzania w płucach dodatniego ciśnienia wydechowego oraz wibracji.
W czasie spoczynku spłaszczona rurka gumowa leży płasko w kornecie. W czasie wydychania powietrza ustami, powietrze jest wtłaczane do rurki nie w sposób ciągły, tylko małymi porcjami. Uchodząc na zewnątrz powoduje efekt pulsacji ciśnienia wewnątrz rurki.
Powoduje to wytwarzanie oscylującego ciśnienia dodatniego w płucach. W ten sposób wytwarzane jest oscylujące dodatnie ciśnienie.

W czasie stosowania kornetu wydzielina oskrzelowa przemieszcza się w kierunku dużych oskrzeli i tam drażni kaszlowe zakończenia nerwowe. Staraj się wtedy odchrząkiwać i odkrztuszać wydzielinę. Znany Ci „normalny” kaszel w znacznej części przemieszcza wydzielinę do obwodowych odcinków oskrzeli.
Kiedy dmuchając w Kornet odczuwasz potrzebę kaszlu, staraj się utrzymać wydmuch jak najdłużej, a potem staraj się kaszlnąć i chuchnąć jednocześnie. W ten sposób pomożesz wydzielinie w transporcie do góry.

PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA UBOCZNE

 • Aparatu nie należy stosować przy odmie płucnej i krwiopluciu.
 • Przy ciężkich chorobach układu sercowo-naczyniowego RCKornet może być stosowany ZGODNIE Z ZALECENIAMI LEKARZA.
 • Nie obserwuje się żadnego działania ubocznego, przy uwzględnieniu powyższych zastrzeżeń. Zawroty głowy związane z energicznym oddychaniem (hiperwentylacja) ustępują po uspokojeniu oddechu.