Acapella

Nowoczesne uniwersalne urządzenie do rehabilitacji układu oddechowego wspomagające farmakoterapie w zakresie higieny oskrzeli. Ułatwia ewakuacje wydzieliny przy przewlekłych schorzeniach układu oddechowego.

PRZYRZĄD DO TERAPII OSCYLACYJNYM DODATNIM CIŚNIENIEM WYDECHOWYM PEP *

Acapella

Nowoczesne uniwersalne urządzenie do rehabilitacji układu oddechowego wspomagające farmakoterapie w zakresie higieny oskrzeli. Ułatwia ewakuacje wydzieliny przy przewlekłych schorzeniach układu oddechowego takich jak: mukowiscydoza, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma, rozstrzeń oskrzeli czy astma. Dzięki innowacyjnej konstrukcji skupia zalety różnych metod fizjoterapii, w tym terapii dodatnim ciśnieniem wydechowym PEP* i masażu wibracyjnego, eliminując jednoczesnie niedogodności związane z ich stosowaniem. Jest przystosowane do sterylizacji w autoklawie, czyszczenia w zmywarce lub gotującej wodzie.

DZIAŁANIE

Przepływ powietrza podczas wydechu jest hamowany na umieszczonym u wylotu rezystorze, podwyższając ciśnienie w drogach oddechowych – 5 ustawień numerycznych rezystora (1 – 5) pozwala na dostosowanie do stanu pacjenta.

Wahająca się pod wpływem wydychanego do urządzenia strumienia powietrza dźwignia zmienia jego przepływ (otwierając i zamykając ujście) wytwarzając efekt drgań, (wibracji) powietrza przenoszony na ściany oskrzeli. Wibracje słupa powietrza są dodatkowo wzmacniane poprzez rezonans z drganiami własnymi ścian drzewa oskrzelowego. W efekcie wydzielina ulega defragmentacji i łatwiej odrywa się od ścian dróg oddechowych.

UNIKALNE CECHY UŻYTKOWE

  • Pozwala na samodzielne prowadzenie fizjoterapii przez różnych pacjentów, w dowolnym miejscu i czasie, alternatywnie do czasochłonnych i wymagających udziału fizjoterapeuty tradycyjnych technik
  • Wygodna- działa niezależnie od ustawienia, dzieki wyposażeniu w jednokierunkowy zawór nie ma potrzeby wyjmowania ustnika z ust podczas wdechu
  • Uniwersalna- pozwala na precyzyjne dobranie terapii (według zaleceń lekarza), może być stosowana zarówno z ustnikiem jak i maską twarzową. Istnieje możliwość jednoczesnego podłączenia nebulizatora poprzez standardowe złącze (z przeciwnej strony ustnika) 22 mm
  • Jest nieuciażliwa dla pacjentów, w porównaniu z tradycyjnymi technikami fizjoterapii np. oklepywanie
  • W krótszym niż inne metody czasie przynosi efekty terapeutyczne.
  • Łatwo jest ją utrzymać w czystości (prosty demontaż na 4 części) a zastosowane tworzywo zapewnia długotrwałe używanie.

Acapella budowa

* Terapia PEP (Positive Expiratory Pressure)- terapia dodatnim cisnieniem wydechowym, opracowana pod koniec lat 70-tych w Skandynawii, powszechnie stosowana w krajach Europy i Kanadzie. Dzięki zastosowaniu specjalnych przyrządów zwiększa się opór powietrza w czasie wydechu, wywołując wzrost ciśnienia w drogach oddechowych i w efekcie otwarcie małych oskrzeli oraz przesuwanie się zalegającej wydzieliny w kierunku głównych dróg oddechowych, z których może być odkrztuszona.